wtorek, 16 września 2014

Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 8

Z takimi pytaniami spotkałem się ostatnio na forach, w związku z czym postanowiłem opisać jak wykonać zrzut ekranu w systemie operacyjnym Windows 8. Najprościej oczywiście jest użyć klawisza Print Screen, jednakże w systemie Windows 8 istnieje o wiele potężniejsze narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. W tym artykule przedstawię wszystkie metody tworzenia zrzutów ekranu w systemie Windows 8.


Standardowe metody robienia zrzutów ekranu w Windows 8

  1. Print Screen, a następnie wklejenie zrzutu do narzędzia Paint i zapis pliku na dysk,
  2. Klawisz ALT + Print Screen - używając tego skrótu można zrobić zrzut ekranu wybranego okna, a nie całego pulpitu.
  3. Klawisz WIN + Print Screen - zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany. Zrzuty ekranu znajdziesz w katalogu C:\Users\nazwa_uzytkownika\Pictures\Screenshots (Obrazy => Zrzuty ekranu)

Jak zrobić zrzut ekranu w narzędziu "Wycinanie"


W systemie Windows 8 dostępne jest też narzędzie o nazwie Wycinanie, które posiada rozbudowane funkcje i znacząco ułatwia procedurę robienia zrzutów ekranu.

Narzędzie wycinanie w Windows 8

Żeby uruchomić narzędzie Wycinanie będąc na Pulpicie należy wcisnąć kombinację klawiszy WIN + R (Start => Uruchom), w nowo otwartym oknie "Uruchamianie" wpisz SnippingTool.exe

Narzędzie pozwala dokładnie określić, którą część ekranu chcesz uwiecznić na zrzucie. Po wykonaniu zrzutu otworzy się edytor z możliwością korekty lub zapisu zrzutu do pliku graficznego.

Rejestrowanie zrzutów ekranu w PSR (Rejestratorze kroków)

System Windows 8 posiada jeszcze inne wbudowane funkcje np. rejestrator pulpitu, który może nagrać wykonywane czynności i zapisać wszystko do pliku MHT/ZIP. Narzędzie możesz uruchomić poprzez naciśnięcie kombinacji WIN + R i wpisanie polecenia psr.exe

Rejestrator kroków

Gdy klikniesz Rozpocznij rejestrowanie program rozpocznie nagrywanie pulpitu. Nagrywanie możesz zatrzymać w dowolnym momencie używając skrótu ALT+O lub ręcznie poprzez interfejs aplikacji.

Po zakończeniu nagrywania w nowym oknie programu pojawi się lista zarejestrowanych czynności wraz ze zrzutami ekranu.

Do czego można wykorzystać ten typ rejestrowania? Na przykład w celu odwzorowania czynności, które doprowadziły do wystąpienia błędu aplikacji lub błędu systemowego. Tego typu plik możesz przekazać osobie, która będzie pomagała Ci w problemach z komputerem.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie artykułu bez zgody właściciela serwisu zabronione.

0 komentarze:

Prześlij komentarz